Провелият се снощи концерт на Garbage надскочи всички очаквания, защото между групата и публиката се създаде връзка, каквато не се случва често. Дори Нейно Величество Шърли Менсън – вокалистката, отбеляза този факт по време на една от няколкото интерлюдии, в които тя съвсем непринудено и сърдечно разговаряше със събралите се няколко хиляди почитатели. Тя сподели лични истории и спомена как веднага е усетила хубавите вибрации – и на София, и на хората. Несъмнено спечели сърцата на всички – и с гласа си, и с присъствието си. Това бе второто участие на Garbage в България и за първи път групата свири в столицата.
Приятна изненада бяха откриващите Yonaka, които мнозина чуха за първи път. Групата, съставена от Тереса Джарвис (вокал), Джордж Едуардс (китара) и Алекс Кросби (бас), води началото си от 2014 г. Издават първия си студиен албум „Don't Wait 'Til Tomorrow" през 2019 г., като преди това създават няколко EP-та – „Heavy", „Teach Me to Fight", „Creature" и „Welcome to My House". През март тази година излезе и вторият им студиен албум „Until You're Satisfied", продуциран от Алекс Кросби и Дмитри Тиковой, работил с Placebo, The Libertines и други. Енергията на британците бързо грабна вниманието и спечели публиката с интересна музика – специфичен коктейл от пънк, ню метъл и дори елементи на хипхоп.
Малко преди 21:00 Garbage излязоха на сцената и последваха близо два часа музикална магия, която ще остане завинаги в спомените на всички присъстващи. Предишното им гостуване в България бе като хедлайнери на HILLS OF ROCK през 2019 г., а снощи, наред с обичаните хитове от 90-те, групата представи и песни от последния си албум „Let All That We Imagine Be The Light" – силен, емоционален и личен запис, отбелязващ нов творчески етап в дългогодишната история на бандата. Този осми поред студиен албум на Garbage се ражда в неочакван момент. През август 2024 г. групата прекъсва световното си турне, след като Шърли Менсън е принудена да слезе от сцената поради усложнение от стара травма. След операция и дълго възстановяване плановете се пренареждат, а нежеланата пауза се превръща в мощен творчески тласък, довел до създаването на „Let All That We Imagine Be The Light". Албумът носи характерното звучене на Garbage, но в него се преплитат теми за крехкостта, смъртността, силата на съпричастността и нуждата от свързаност в днешния свят.
Щом от групата усетиха публиката и осъзнаха колко всъщност са обичани, събитието премина на друго равнище – и усмивките не слязоха от лицата на присъстващите до края на концерта. Хилядите изпитваха емоционален коктейл от равни части носталгия и щастие, защото за мнозина възможността да чуят любимите си песни на живо беше сбъдната мечта. Кулминацията бе изпълнението на „I'm Only Happy When It Rains" – оказа се, както отбеляза Шърли Менсън, вдигайки чаша уиски, че това е хилядното изпълнение на песента на живо.
Групата не изпълни „Queer", „Milk" и няколко от другите си хитове, и ни остава само да се надяваме, че следващото им посещение ще дойде по-скоро – и тогава ще имаме възможност да чуем и тях.